PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=789877}

LA 92

7,8 1 078
ocen
7,8 10 1 1078
8,0 4
oceny krytyków
LA 92
powrót do forum filmu LA 92

jeden z najlepszych dokumentów jaki obejrzałam w życiu. tym którzy nie oglądali w ogóle American Crime Story ale przymierzają się właśnie do obejrzenia 1 sezonu, polecam obejrzeć w pierwszej kolejności "LA 92". później oglądając American Crime Story o wiele łatwiej będzie zrozumieć postawę Afroamerykanów w kwestii niewinności O.J. Simpsona



czterej policjanci - biali rasiści - pałują bezbronnego czarnego człowieka zatrzymanego pod pretekstem kontroli drogowej. cała czwórka zostaje uniewinniona pomimo naprawdę twardych dowodów winy w postaci nagranie które uwieczniło całe to zajscie



a ok. 2 tyg później kobieta - właścicielka sklepu spożywczego - która strzela w tył głowy 15-letniej czarnej dziewczynie bo błędnie stwierdziła że ta próbuje ukraść sok pomarańczowy, otrzymuje najniższy wymiar kary za morderstwo w afekcie. pomińmy fakt że i to całe zajście zostało nagrane - kamerą sklepową. oraz że ława przysięgłych uznała ją winną i chciała dla niej maksymalnego wyroku. jednak sędzia Joyce Karlin odrzuciła decyzję przysięgłych, argumentując że potrafi rozpoznać kiedy ktoś jest niebezpieczny dla otoczenia. aha, ale gdyby oskarżona była rasy czarnej jak nic otrzymałaby na tym procesie najwyższy wymiar kary.



takie rzeczy tylko w Ameryce. ten ich wspaniały wymiar systemu "sprawiedliwości"! absolutnie nic dziwnego że powstały te zamieszki ani że dwa lata później gdy O.J. Simpson został oskarżony o popełnienie podwójnego morderstwa, tak wielu Afroamerykanów wierzyło w jego niewinność i twierdziło że został wrobiony przez policję.

na serio, czy można im się w ogóle dziwić?

ocenił(a) film na 8
isobel

Bardzo dobry dokument. Pokazuje że zamieszki nie wzięły się z nikąd. Masakrowanie Kinga i zastrzeżenie młodej Afroamerykanki spowodowało erupcje emocji wśród części społeczeństwa. Świetne połączono głos reportera z 1956 r który komentował zmieszki z wydarzeniami z 1992 roku.
Pasowało idealnie. Władze nie wyciagnely wniosków.

ocenił(a) film na 9
isobel

Zajście nagrał biały :) i biały to nagranie udostępnił mediom. I dzięki białemu wyszła sprawa tych bydlaków. Secundo, tak wtedy był niewinny RK. Ale poczytaj bio, co robił potem :)

Tertio, jeżeli uważasz, że to co później robili czarnoskórzy z choćby tym gościem z tira, czyli potraktowali go jak zwierzynę na Safari i uważasz, że to "absolutnie nic dziwnego" to masz, wybacz, zdecydowanie odchył poprawności politycznej, coś w deseń jednego z wyroków ze szwecji: islamista zgwałcił dziewczynę ale miał depresję, wyrok - uniewinniający.

Wielki_ted

ty na serio uważasz że piszesz mi tu coś nowego nt sprawy Rodneya Kinga? nie zawracaj mi dupy.
nie mam czasu na prowokacje rasistowskiego trolla więc do reszty twoich wypocin nie mam zamiaru się w ogóle odnosić. papa. bez odbioru.

ocenił(a) film na 9
isobel

Słynna lewacka tolerancja i umiejętność konstruktywnego myślenia :)

ocenił(a) film na 7
Wielki_ted

Tyle że poniosła Pana trochę wyobraźnia. Użytkowniczka isobel nie usprawiedliwiała przecież tego co robili później czarnoskórzy z choćby tym gościem z tira lecz jedynie stwierdziła, że nie dziwi Ją powstanie takich zamieszek. Historia pokazuje, że bieda i tyrania prowadzą do rewolucji a ta przecież nigdy nie kieruje się wyłącznie poczuciem sprawiedliwości. Pańskie uwagi były jednak przydatnym uzupełnieniem do wypowiedzi isobel, przypominającym że rzeczywistość nie jest zero jedynkowa. W świetle wysokiej oceny dla filmu wątpliwym jest dla mnie, że był to przejaw często stosowanego w takich dyskusjach symetryzmu. Nie rozumiem tego naskoczenia i oskarżeń o trollowanie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones